Aydın’da Burs Veren Kurumlar

2020 2021 Aydın’da burs veren kurumların listesini vereceğimiz bu yazıda Aydın’da ve ilçelerinde yer alan burs veren vakıflara ve kurumlara değineceğiz.

Öncelikle Aydın’da burs veren yerlere geçmeden önce Burslar ile ilgili sık sorulan sorulara, bursiyer kriterlerine, başvuru şartlarına, burs başvurusunda istenilen belgeler gibi önemli noktalara da değineceğiz.

VGM burs başvurusu 2020-2021 için, Burs almak isteyen öğrenci adayları ve onların velileri aşağıda yazan yerleri mutlaka okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz ve yine sormak istediğiniz soruları bize iletebilirsiniz.

Aşağıda 10 adımda burs veren kurumlar, Burs başvuruları, Burs sonuçlarını ele aldık. Burs başvurusu yapmadan önce bilmen gereken her şey bir arada…

1-Burslara Kimler Başvurabilir?

Ortaokul, Lise, Üniversite ve yüksek öğretim eğitimi gören ve eğitim hayatında başarılı öğrenciler başvurmakla birlikte kişinin yüz kızartıcı suçları bulunmaması gerekmektedir.

Başvuran kişinin ve ailesinin maddi desteğe ihtiyacı olması gerekmektedir (bazı kurum-vakıflar başvuru aşamasında ebeveynlerin maaş bordrosunu istemektedir.

Not: Başbakanlık bursu alanlar yardıma ihtiyacı olan öğrencilerin yararlanması için başvurmaması gerekmektedir.

Aydın’da üniversite öğrencilerine burs veren kurumların diğer hususları,

 • Bursiyer öğrenciler arasında “Üniversite öğrencilerine burs” ve “Lise öğrencilerine burs” olarak ayrı kontenjan hakları bulunmaktadır.
 • Burs veren vakıflar ve şirketler öğrencinin transkript dökümünü isteyebilir ve bu başarı durumuna göre burs verebilmektedir.
 • Burs hizmetinden herkesin eşit olarak yararlanması ve ihtiyaç sahiplerini belirleyebilmek için burs başvuran kişiden ailesine ait maaş bordrosu dökümünü isteyebilmektedir.

2-Burs Başvuru Şartları

Vakıf/şirketlerin burslarından yararlanabilmek için, bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Bu şartlar burs veren kurumdan kuruma da değişikliklik gösterebilmektedir.

Başvuru şartları genel olarak aşağıdaki gibidir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı birey olmak.
 • Maddi durumu iyi olmayıp, desteğe ihtiyaç duymak ve herhangi bir kurum yada kuruluştan ücret ve maaş almıyor olmak ve herhangi bir geliri olmamak.
 • Üniversite öğrencilerinde ara sınıfta okuyan öğrenciler için genel not ortalaması en az iki buçuk olması gerekmektedir ve alttan dersi fazla bulunmaması gerekmektedir.  3 ten fazla başarısız dersi bulunmaması gerekir.
 • Üniversiteye yeni kayıt yaptıranlarda ise okula giriş puanı önemlidir.

Burs başvuruları ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi birden fazla burs veren kuruma başvuru yapabilirmiyim? şeklinde oluyor. Cevap verelim hemen, evet istediğiniz kadar kuruma şirkete yapabilirsiniz. Çünkü hangi kurumdan burs alacağınızın bir garantisi bulunmamaktadır. Bu yüzden burs başvuruları ile ilgili bir sınırlama bulunmuyor.

Aşağıda yer alan Burs Veren Vakıfların listesi; https://www.vgm.gov.tr/vakiflar/sayfalar/burs-veren-vak%c4%b1flar.Aspx URL adresi üzerinden alınmıştır. Vakfınız surs veren vakıflar arasında değilse ve bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız [email protected] Adresine mail atarak bildirebilirsiniz. (Ayağıda yer alan liste otomatik olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs veren Vakıflar üzerinden alınmıştır.)

Aşağıda yer alan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü sayfasında yer alan 5000+ vakıf bulunduğundan yayınlarken hepsini kontrol etme şansımız olmuyor. Listede yer alan ve gözden kaçan FETO-PYD terör örgütüne ait olan vakıflarda olabilir. Gördüğünüz yasaklı ve sakıncalı bu vakıfları da [email protected] üzerinden bize bildirirseniz listelerden derhal kaldırılacaktır.

3-Aydın’da Geri Ödemesiz Karşılıksız Burs Veren Kurumlar! Güncel Liste 2020

Vakıf AdıAdresiİl İlçe
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ VAKFIEFELER MAH. 1419 NO: 1 / 2 09100 MERKEZ /AYDINAYDIN / MERKEZ
AHMET BOZKURT- KADRİYE BOZKURT ERAYDIN EĞİTİM KÜLTÜR SANAT VAKFIRAMAZAN PAŞA İSTİKLAL CAD. 27.SOKAK NO: 13 / 4 EFELER /AYDINAYDIN / EFELER
AYDIN İLİ ESNAF VE SANATKÂRLAR DAYANIŞMA EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI (AYESDEK)ATA MAHALLESİ AYDIN-DENİZLİ K.YOLU ÜZERİ 4.KM. NO: 82 09100 MERKEZ /AYDINAYDIN / MERKEZ
AYDIN KURAN KURSLARI VE MİLLİ KÜLTÜRE HİZMET VAKFI– – VEYSİPAŞA MAH. BATI GAZİ BULV. NO: 44 / 2 09100 MERKEZ /AYDINAYDIN / MERKEZ
AYDIN KÜLTÜR VE İLİM VAKFIYEDİEYLÜL MEHMET AKİF CADDESİ 1010 SOKAK NO: 1 EFELER /AYDINAYDIN / EFELER
AYDIN ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARI SOSYAL KÜLTÜREL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFICUMA EGMENLİK MERKEZ /AYDINAYDIN / MERKEZ
AYDIN TİCARET ODASI ÖĞRENCİ OKUTMA VE EĞİTİM VAKFIILICABAŞI MAHALLESİ DENİZLİ BULVARI NO: 97 EFELER /AYDINAYDIN / EFELER
AYDINSPOR SOSYAL DAYANIŞMA EKONOMİ VE SPOR VAKFIEFELER MAH AYDIN BULV.1458 SOK YENİBEHÇELİEVLER SİTESİ NO: 12 EFELER /AYDINAYDIN / EFELER
ÇİNE GELİŞİM VAKFIHAMAİTABAT MAH. ATATÜRK CAD. NO: 118 / 1 09500 ÇİNE /AYDINAYDIN / ÇİNE
DR. YAŞAR YILMAZ DOĞA VE SAĞLIK VAKFI (DOSAV)DAVUTLAR OSMANİYE ÇINAR SOKAK NO: 13 09430 KUŞADASI /AYDINAYDIN / KUŞADASI
HACI İBRAHİM HAKKI ÖCAL MELAMİ KÜLTÜR VE SANAT VAKFIALACAMESCİT ZAFER NO: 100 / 12 09400 KUŞADASI /AYDINAYDIN / KUŞADASI
KÖŞK EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI (KÖŞK EV)SOĞUKKUYU BAŞÇAYIR NO: 1 KÖŞK /AYDINAYDIN / KÖŞK
KUŞADASI EĞİTİM VE GELİŞTİRME VAKFI (KEGEV)CAMİATİK MAH. YILDIRIM CAD. NO: 67 09400 KUŞADASI /AYDINAYDIN / KUŞADASI
MAHMUT ESAT BOZKURT İLKÖĞRETİM OKULU VAKFICAMİKEBİR MAHALLESİ CEPHANE SOKAK NO: 10 09400 KUŞADASI /AYDINAYDIN / KUŞADASI
MEHMET NURİ GÖÇEN KÜLTÜR EĞİTİM VE SANAT VAKFIBAYRAKLIDEDE ÇAMLİMANI MEVKİ PİNE BAY OTEL 09400 KUŞADASI /AYDINAYDIN / KUŞADASI
MENDERES YÜKSEK ÖĞRETİM VE BİLİM VAKFIZAFER MAH. AYTEPE VARYANTI 149 SK CAMİ ALTI NO: 1 / 1 09100 MERKEZ /AYDINAYDIN / MERKEZ
NAZİLLİ KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFIŞİRİNEVLER MAH. 230 SOK. NO: 49 09900 NAZİLLİ /AYDINAYDIN / NAZİLLİ
NAZİLLİ SÜMER VAKFISÜMER ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ NAZİLLİ-AYDIN NAZİLLİ /AYDINAYDIN / NAZİLLİ
PAMUKÖREN EĞİTİM KÜLTÜR DAYANIŞMA VAKFIPAMUKÖREN MAHALLESİ MEHMET AYDIN CADDESİ NO: 2 / 1 09940 KUYUCAK /AYDINAYDIN / KUYUCAK
RASİM MENTEŞE EĞİTİM VE SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKFIYENİ MAHALLE ADNAN MENDERES BULVARI NO: 1 09760 BOZDOĞAN /AYDINAYDIN / BOZDOĞAN
SÖKE EĞİTİM VAKFI (SÖKEV)KONAK SARAÇLAR CADDESİ ÇİFTÇİOĞLU PSJ. NO: 42 / K/2 09200 SÖKE /AYDINAYDIN / SÖKE
SÖKE EĞİTİM VE BİLİM VAKFI (SEBİL VAKFI)ATATÜRK AYDIN NO: 188 / 1 09200 SÖKE /AYDINAYDIN / SÖKE

4-Burs Başvurusunda İstenen Belgeler

Aydın’da karşılıksız burs veren vakıflar ve kurumlar kendi internet siteleri üzerinden başvuru alabildiği gibi bizzat gidip evrak doldurarak ta başvuru yapabiliyorsunuz. Başvuru esnasında değişiklik gösterse de istenilen belgeler genellikle; 

 • Burs başvuru formu, 
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi 
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği dökümü
 • ikametgah belgesi (bazı kurumlar sadece kendi ilindeki öğrencilere burs vermek için)
 • Okuldan alınan öğrenci belgesi 
 • Aile maaş dökümünü gösteren maaş bordosu, (ebeveyn maaşını gösteren banka dökümü) 
 • Üniversiteye yeni yerleşenler Sınav sonuç dökümü, üniversite ara sınıfta okuyan öğrencilerden onaylı transkript (not dökümü belgesi) 

Yukarıdaki belgeler istenilmektedir. Tabi kurumdan kuruma bu belgeberde değişiklik gösterebileceğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

5-Burs Verilecek Kişilerin Seçimi

Aydın’da burs başvurusu yaptıktan sonra bursların ihtiyaç sahiplerine verilmesi için kurum kendi içinde komisyon kurularak ihtiyaç sahipleri arasında liste yapılarak asıl ve yedek üyeler belirlenir. Bu listede burs almaya hak kazanan adaylara belirli süre verilerek eksik evrakları gidermesi istenir. 

Bu sürede evrakları tamamlamayan adayın hakkı yanar ve yedek üyeler arasından 1. sıradan başlayarak bir sonrakine geçer.

6- Kimler Burs Alamaz

Burs alamayacak öğrenciler; açık lise okuyan, özel okulda okuyan öğrenciler, açıköğretimden üniversite okuyan, Askeri ve Polis okulu öğrencileri, çalışan (askeri ücret veya o düzeyde bir gelir elde eden), başka bir kamu kurumdan burs alan öğrenciler tekrar burs alamazlar 

7-Burslar Ne Zaman Ödenmeye Başlanır?

Burs almaya hak kazanan kişiler, burs sonuçları kesin listelerin duyrulması ile beraber, eğitim öğretim dönemi başladıktan sonra ödeme yapmaya başlar genellikle bu süreç ekim-kasım aylarını bulabilmektedir. Öğrenciler 9 ay boyunca burs almaya başlarlar. 

Burs miktarı yine kurumdan kuruma değişiklik gösterebileceği gibi ortalama 250-500 tl arasında değişmekle beraber ortaokul, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine burslar başlığında değerlendirildiğinden farklılıklar görülmektedir. 

8-Burs Ne Zaman Kesilir

Burs kesilmesi olayı, normal dönemde eğitim öğretim dönemi boyunca devam eder ve dönem sonu olan haziran ayında sona erer.  Burs almaya hak kazanan öğrencilere her eğitim dönemi boyunca 9 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) süreyle kurumun belirlediği tutarda burs yardımı yapılır.

Fakat bazı kurumlar başarı durumunu göz önünde tutuyorsa ve öğrenciden ikinci dönem not dökümü belgesi istiyorsa bu kurumlar başarısız öğrencilerin burslarını ikinci dönem kesebilmektedir.

9-Sonuç

Aydın’da burs veren vakıflar dernekler yukarıda listelenmiş olup ayrıca burslar ile ilgili önemli noktalara değinilmiştir.  Bunun haricinde aşağıda sık sorulan sorular (S.S.S) kısmında burslar ile ilgili aklınızdaki sorulara cevap bulabilir yada aşağıda yer alan iletişim formu ile bize ulaşabilirsiniz. 

Sitemiz Burs hizmeti vermemekte olup sadece burs veren vakıfları ve kurumları bir arada toplayan bir hizmet vermektedir. 

Eğer burs veren kurumlar listesinde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bize [email protected] mail adresine mail atarak iletişime geçebilirsiniz. Geri dönüş serisi yaklaşık olarak 4 iş günüdür.

10- Sık Sorulan Sorular (S.S.S)

a) Burs Başvuruları Hangi Tarihlerde, nereden başvuru yapılır

Ortaöğretim Burs başvuruları her yıl eğitim döneminin başladığı tarihte başlar ve genelde 1 ay boyunca devam eder.

Yükseköğrenim burs başvuruları ise her sene 15 Eylül – 30 Ekim tarihleri arasında alınır. kurum sitesi üzerinden yada bizzat kuruma giderek yapılır.

b) Burs miktarı nedir?

2020-2021 burs miktarı kurumdan kuruma değişmekle birlikte genelde

 • Ortaöğrenim öğrencilerine aylık 75,00-100,00  TL,
 • Yükseköğrenim öğrencilerine aylık 250,00 -400,00 TL, 

c) Kimler burs hizmetinden yararlanamaz?

Yukarıda 6. madde olan kimler burs alamaz ve 2. madde burs başvuru şartlarını taşımayan kişiler burs alamaz.

d) Burs başvurumu yaptıktan sonra ne yapmalıyım?

Burs başvuruları bitiminde eğer kazanan listede iseniz sizden istenen eksik evraklarınızı belirtilen sürede gidermek için takip etmeniz gerekmektedir.

Diğer soru ve sorunlarınız için aşağıdaki iletişim formunu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Bu yazı için puan ver.
[Toplam: 1 Ortalama: 4]

hakkında admin

Merhaba değerli öğrenci ve ebeveyni. Sitemiz üzerinde aradığınız bursu bulmak için arama butonunu kullanabilirsiniz. Sormak istediğiniz soru ve şikayet,önerilerinizi [email protected] üzerinden iletebilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Et

Diyarbakır’da Burs Veren Kurumlar

2020 2021 Diyarbakır’da burs veren kurumların listesini vereceğimiz bu yazıda Diyarbakır’da ve ilçelerinde yer alan burs …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir