Bitlis’te Burs Veren Kurumlar

2020 2021 Bitlis’te burs veren kurumların listesini vereceğimiz bu yazıda Bitlis’te ve ilçelerinde yer alan burs veren vakıflara ve kurumlara değineceğiz.

Öncelikle Bitlis’te burs veren yerlere geçmeden önce Burslar ile ilgili sık sorulan sorulara, bursiyer kriterlerine, başvuru şartlarına, burs başvurusunda istenilen belgeler gibi önemli noktalara da değineceğiz.

VGM burs başvurusu 2020-2021 için, Burs almak isteyen öğrenci adayları ve onların velileri aşağıda yazan yerleri mutlaka okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz ve yine sormak istediğiniz soruları bize iletebilirsiniz.

Aşağıda 10 adımda burs veren kurumlar, Burs başvuruları, Burs sonuçlarını ele aldık. Burs başvurusu yapmadan önce bilmen gereken her şey bir arada…

1-Burslara Kimler Başvurabilir?

Ortaokul, Lise, Üniversite ve yüksek öğretim eğitimi gören ve eğitim hayatında başarılı öğrenciler başvurmakla birlikte kişinin yüz kızartıcı suçları bulunmaması gerekmektedir.

Başvuran kişinin ve ailesinin maddi desteğe ihtiyacı olması gerekmektedir (bazı kurum-vakıflar başvuru aşamasında ebeveynlerin maaş bordrosunu istemektedir.

Not: Başbakanlık bursu alanlar yardıma ihtiyacı olan öğrencilerin yararlanması için başvurmaması gerekmektedir.

Bitlis’te üniversite öğrencilerine burs veren kurumların diğer hususları,

 • Bursiyer öğrenciler arasında “Üniversite öğrencilerine burs” ve “Lise öğrencilerine burs” olarak ayrı kontenjan hakları bulunmaktadır.
 • Burs veren vakıflar ve şirketler öğrencinin transkript dökümünü isteyebilir ve bu başarı durumuna göre burs verebilmektedir.
 • Burs hizmetinden herkesin eşit olarak yararlanması ve ihtiyaç sahiplerini belirleyebilmek için burs başvuran kişiden ailesine ait maaş bordrosu dökümünü isteyebilmektedir.

2-Burs Başvuru Şartları

Vakıf/şirketlerin burslarından yararlanabilmek için, bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Bu şartlar burs veren kurumdan kuruma da değişikliklik gösterebilmektedir.

Başvuru şartları genel olarak aşağıdaki gibidir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı birey olmak.
 • Maddi durumu iyi olmayıp, desteğe ihtiyaç duymak ve herhangi bir kurum yada kuruluştan ücret ve maaş almıyor olmak ve herhangi bir geliri olmamak.
 • Üniversite öğrencilerinde ara sınıfta okuyan öğrenciler için genel not ortalaması en az iki buçuk olması gerekmektedir ve alttan dersi fazla bulunmaması gerekmektedir.  3 ten fazla başarısız dersi bulunmaması gerekir.
 • Üniversiteye yeni kayıt yaptıranlarda ise okula giriş puanı önemlidir.

Burs başvuruları ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi birden fazla burs veren kuruma başvuru yapabilirmiyim? şeklinde oluyor. Cevap verelim hemen, evet istediğiniz kadar kuruma şirkete yapabilirsiniz. Çünkü hangi kurumdan burs alacağınızın bir garantisi bulunmamaktadır. Bu yüzden burs başvuruları ile ilgili bir sınırlama bulunmuyor.

Aşağıda yer alan Burs Veren Vakıfların listesi; https://www.vgm.gov.tr/vakiflar/sayfalar/burs-veren-vak%c4%b1flar.Aspx URL adresi üzerinden alınmıştır. Vakfınız surs veren vakıflar arasında değilse ve bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız [email protected] Adresine mail atarak bildirebilirsiniz. (Ayağıda yer alan liste otomatik olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs veren Vakıflar üzerinden alınmıştır.)

Aşağıda yer alan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü sayfasında yer alan 5000+ vakıf bulunduğundan yayınlarken hepsini kontrol etme şansımız olmuyor. Listede yer alan ve gözden kaçan FETO-PYD terör örgütüne ait olan vakıflarda olabilir. Gördüğünüz yasaklı ve sakıncalı bu vakıfları da [email protected] üzerinden bize bildirirseniz listelerden derhal kaldırılacaktır.

3-Bitlis’te Geri Ödemesiz Karşılıksız Burs Veren Kurumlar! Güncel Liste 2020

Vakıf AdıAdresiİl İlçeTelefon Faks
BİTLİS BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI (BESAV)GAZİBEY MAHALLESİ NUR CADDESİ KARSLIOĞLU APARTMANI NO: 6 13000 MERKEZ /BİTLİSBİTLİS / MERKEZ
BİTLİS İLİ VE İLÇELERİ KÖY KORUCULARI EĞİTİM SAĞLIK VE DAYANIŞMA VAKFI (BİTLİS KORVA)HÜSREV PAŞA MAHALLESİ AHMET EREN BULVARI İL JAN.KARŞ HÜKÜMET KONAĞI KORUCU VAKFI BAŞKANLIĞI BİTLİS NO: 1 / 3 13000 MERKEZ /BİTLİSBİTLİS / MERKEZ
ŞEYH FETHULLAH-I VERKANİSİ OHİN MEDRESESİ VAKFIKOYUNLU KOYUNLU 13600 MUTKİ /BİTLİSBİTLİS / MUTKİ
TATVAN KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFIKÜLTÜR ŞEHMUZ ZIRHLI NO: 27 / 98 TATVAN /BİTLİSBİTLİS / TATVAN

NOT: Bitlis’te burs veren kurumların sayısı çok fazla olmamasından dolayı, burs alma ihtimalinizi artırmak için başbakanlık bursu, özel şirket ve holdinglerin burslarına da başvuru yapabilirsiniz.

4-Burs Başvurusunda İstenen Belgeler

Bitlis’te karşılıksız burs veren vakıflar ve kurumlar kendi internet siteleri üzerinden başvuru alabildiği gibi bizzat gidip evrak doldurarak ta başvuru yapabiliyorsunuz. Başvuru esnasında değişiklik gösterse de istenilen belgeler genellikle; 

 • Burs başvuru formu, 
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi 
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği dökümü
 • ikametgah belgesi (bazı kurumlar sadece kendi ilindeki öğrencilere burs vermek için)
 • Okuldan alınan öğrenci belgesi 
 • Aile maaş dökümünü gösteren maaş bordosu, (ebeveyn maaşını gösteren banka dökümü) 
 • Üniversiteye yeni yerleşenler Sınav sonuç dökümü, üniversite ara sınıfta okuyan öğrencilerden onaylı transkript (not dökümü belgesi) 

Yukarıdaki belgeler istenilmektedir. Tabi kurumdan kuruma bu belgeberde değişiklik gösterebileceğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

5-Burs Verilecek Kişilerin Seçimi

Bitlis’te burs başvurusu yaptıktan sonra bursların ihtiyaç sahiplerine verilmesi için kurum kendi içinde komisyon kurularak ihtiyaç sahipleri arasında liste yapılarak asıl ve yedek üyeler belirlenir. Bu listede burs almaya hak kazanan adaylara belirli süre verilerek eksik evrakları gidermesi istenir. 

Bu sürede evrakları tamamlamayan adayın hakkı yanar ve yedek üyeler arasından 1. sıradan başlayarak bir sonrakine geçer.

6- Kimler Burs Alamaz

Burs alamayacak öğrenciler; açık lise okuyan, özel okulda okuyan öğrenciler, açıköğretimden üniversite okuyan, Askeri ve Polis okulu öğrencileri, çalışan (askeri ücret veya o düzeyde bir gelir elde eden), başka bir kamu kurumdan burs alan öğrenciler tekrar burs alamazlar 

7-Burslar Ne Zaman Ödenmeye Başlanır?

Burs almaya hak kazanan kişiler, burs sonuçları kesin listelerin duyrulması ile beraber, eğitim öğretim dönemi başladıktan sonra ödeme yapmaya başlar genellikle bu süreç ekim-kasım aylarını bulabilmektedir. Öğrenciler 9 ay boyunca burs almaya başlarlar. 

Burs miktarı yine kurumdan kuruma değişiklik gösterebileceği gibi ortalama 250-500 tl arasında değişmekle beraber ortaokul, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine burslar başlığında değerlendirildiğinden farklılıklar görülmektedir. 

8-Burs Ne Zaman Kesilir

Burs kesilmesi olayı, normal dönemde eğitim öğretim dönemi boyunca devam eder ve dönem sonu olan haziran ayında sona erer.  Burs almaya hak kazanan öğrencilere her eğitim dönemi boyunca 9 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) süreyle kurumun belirlediği tutarda burs yardımı yapılır.

Fakat bazı kurumlar başarı durumunu göz önünde tutuyorsa ve öğrenciden ikinci dönem not dökümü belgesi istiyorsa bu kurumlar başarısız öğrencilerin burslarını ikinci dönem kesebilmektedir.

9-Sonuç

Bitlis’te burs veren vakıflar dernekler yukarıda listelenmiş olup ayrıca burslar ile ilgili önemli noktalara değinilmiştir.  Bunun haricinde aşağıda sık sorulan sorular (S.S.S) kısmında burslar ile ilgili aklınızdaki sorulara cevap bulabilir yada aşağıda yer alan iletişim formu ile bize ulaşabilirsiniz. 

Sitemiz Burs hizmeti vermemekte olup sadece burs veren vakıfları ve kurumları bir arada toplayan bir hizmet vermektedir. 

Eğer burs veren kurumlar listesinde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bize [email protected] mail adresine mail atarak iletişime geçebilirsiniz. Geri dönüş serisi yaklaşık olarak 4 iş günüdür.

10- Sık Sorulan Sorular (S.S.S)

a) Burs Başvuruları Hangi Tarihlerde, nereden başvuru yapılır

Ortaöğretim Burs başvuruları her yıl eğitim döneminin başladığı tarihte başlar ve genelde 1 ay boyunca devam eder.

Yükseköğrenim burs başvuruları ise her sene 15 Eylül – 30 Ekim tarihleri arasında alınır. kurum sitesi üzerinden yada bizzat kuruma giderek yapılır.

b) Burs miktarı nedir?

2020-2021 burs miktarı kurumdan kuruma değişmekle birlikte genelde

 • Ortaöğrenim öğrencilerine aylık 75,00-100,00  TL,
 • Yükseköğrenim öğrencilerine aylık 250,00 -400,00 TL, 

c) Kimler burs hizmetinden yararlanamaz?

Yukarıda 6. madde olan kimler burs alamaz ve 2. madde burs başvuru şartlarını taşımayan kişiler burs alamaz.

d) Burs başvurumu yaptıktan sonra ne yapmalıyım?

Burs başvuruları bitiminde eğer kazanan listede iseniz sizden istenen eksik evraklarınızı belirtilen sürede gidermek için takip etmeniz gerekmektedir.

Diğer soru ve sorunlarınız için aşağıdaki iletişim formunu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Bu yazı için puan ver.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

hakkında admin

Merhaba değerli öğrenci ve ebeveyni. Sitemiz üzerinde aradığınız bursu bulmak için arama butonunu kullanabilirsiniz. Sormak istediğiniz soru ve şikayet,önerilerinizi [email protected] üzerinden iletebilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Et

Diyarbakır’da Burs Veren Kurumlar

2020 2021 Diyarbakır’da burs veren kurumların listesini vereceğimiz bu yazıda Diyarbakır’da ve ilçelerinde yer alan burs …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir